Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Nabór wniosków do Programu "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" - edycja 2023

Utworzono dnia 03.11.2022

W związku z ogłoszonym w dniu 23 października 2022 r. przez Panią Marlenę Maląg Ministra Rodziny i Polityki Społecznej naborem wniosków do Programu  „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2023, uprzejmie informujemy, że podmiotami uprawnionymi do ubiegania się o środki finansowe Funduszu Solidarnościowego w ramach ww. Programu są jednostki samorządu terytorialnego, szczebla gminnego lub powiatowego.

Wnioskodawca przed aplikowaniem do ww. Programu obowiązany jest do szczegółowego zapoznania się z treścią zapisów programowymi. Nowa edycja może zawierać zmiany względem lat ubiegłych. Jednostka sporządza wniosek w oparciu o zapisy programowe.

Wnioski należy składać do właściwego wojewody wyłącznie za pośrednictwem platformy e-PUAP w terminie do dnia 10 listopada 2022 r. (decyduje data wpływu do wojewody).
W sytuacji gdy jednostka zadecyduje o wnioskowaniu do więcej niż jednego Programu finansowanego z Funduszu Solidarnościowego (np. dodatkowo - Opieka wytchnieniowa – edycja 2023), proszę aby wnioski zostały złożone w odrębnej korespondencji zatytułowanej adekwatnie do nazwy Programu.

Prawidłowo złożony wniosek powinien zawierać:

  1. załącznik nr 1 (wniosek gminy/powiatu) – wypełniony na aktualnym wzorze, z podaniem danych kontaktowych (imię i nazwisko, bezpośredni nr telefonu) do osoby sporządzającej wniosek;
  2. załącznik nr 1 do wniosku (kalkulacja) – wypełniony na aktualnym wzorze;
  3. załącznik nr 2 do wniosku (informacje opisowe do wniosku gminy/powiatu) – szczegółowo wypełniony w odniesieniu do poszczególnych kryteriów, na aktualnym wzorze;
  4. załącznik nr 1 oraz załącznik nr 1 do wniosku należy dołączyć również w edytowalnym formacie MsExcel !

Każdy załącznik winien być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby reprezentującej Gminę/Powiat. W przypadku pełnomocnictw i upoważnień należy je bezwzględne dołączyć do wniosku (upoważniona osoba powinna być wskazana z imienia i nazwiska wraz z pełnioną funkcją).

Przy wypełnianiu wzorów załączników należy:

- upewnić się czy wzór nie zawiera komórek scalonych (w przypadku wykrycia rozscalić),

- w kolumnach dotyczących wartości w „zł” należy wpisywać kwoty z dwoma miejscami
po przecinku (nawet w przypadku 0,00 zł), nie rozdzielając ich tysięcznych wartości znakami interpunkcyjnymi (np. kropką),

- we wszystkich kolumnach winny znajdować się wyłącznie wartości bez żadnych dodatkowych opisów.

 

Wszystkie wzory załączników do Programu, jak również Program dostępne są na poniższej stronie:

https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1416,nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-pn-asystent-osobisty-osoby-niepelnosprawnej-edycja-2023

W przypadku stwierdzenia braków formalnych lub błędów merytorycznych we wniosku gminy/powiatu na środki finansowe z Programu, wojewoda informuje wnioskodawcę o nieprawidłowościach (np. o oczywistych omyłkach pisarskich lub oczywistych omyłkach rachunkowych, z uwzględnieniem konsekwencji rachunkowych dokonanych poprawek) i wzywa
do poprawienia wniosku w wyznaczonym terminie, nie dłuższym jednak niż 3 dni robocze[1],
pod rygorem odrzucenia wniosku (decyduje data wpływu do wojewody).

Błędne uzupełnienie lub jego brak będzie skutkować odrzuceniem wniosku bez obowiązku poinformowania wnioskodawcy. Przez nieuzupełnienie wniosku należy rozumieć także przekazanie uzupełnionego wniosku po wyznaczonym przez wojewodę terminie.

W aspekcie wnioskowania zwracam również uwagę na konieczność sporządzenia rzetelnej i szczegółowej informacji opisowej (zał. nr 2 do wniosku) uwzględniając wszystkie informacje zawarte w opisie danego kryterium. Powyższy załącznik będzie podlegał poprawie wyłącznie w zakresie oczywistych omyłek pisarskich. Zarówno kryteria ustawowe jak i kalkulacja kosztów stanowią podstawę oceny wniosku gminy/powiatu (zał. nr 11 do Programu).

Po ocenie wniosków pod względem formalnym, merytorycznym oraz pod względem racjonalnego i celowego wydatkowania środków Wojewoda sporządza i przekazuje wniosek
na środki finansowe z Programu wraz z listą rekomendowanych wniosków do finansowania w ramach Programu, Ministrowi w terminie do dnia 25 listopada 2022 r. (decyduje data wpływu).

Termin rozpatrzenia wniosków przez Ministra, który dokona ostatecznej weryfikacji i zatwierdzenia wniosków złożonych przez wojewodów wyznaczono do dnia 9 grudnia 2022 r.

 


 

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Zegar